Rezultatele
obtinute la aceasta editie a JO au evidentiat evolutia fara precedent a
performantelor sportive, ca rezultat al noilor tehnologii si
metodologii aplicate in procesul de pregatire.
Un prim record : capacitatea "Satului Olimpic" a fost de 15.000 de locuri, cea mai mare din istoria JO.
Romania a participat, la Atlanta, cu o delegatie de 168 de sportivi. La finalul intrecerilor, sportivii nostri au ocupat locul al 19-lea in clasamentul pe puncte, al 13-lea in cel pe medalii, si al 20-lea in ierarhia alcatuita pe baza medaliilor de aur obtinute.
Canotajul si gimnastica si-au facut din nou datoria: primul, prin cele 2 medalii de aur castigate gratie fetelor din echipajele de 2 vasle si 8+1, iar gimnastica printr-o medalie de aur, 4 de argint si 5 de bronz (jumatate din numarul total de medalii castigate de sportivii romani la Atlanta), precum si prin cele 46,5 puncte, adica 43% din totalul punctelor acumulate de intreaga delegatie.
Floreta feminina romaneasca a obtinut cel mai bun rezultat din istoria participarii noastre la intrecerile olimpice: Laura Badea - campioana olimpica si medalie de aur, iar echipa s-a clasat pe locul al II-lea, castigand medalia de argint.
Alergatoarea Gabriela Szabo si gimnastul Marius Urzica au obtinut medaliile de argint, in timp ce boxul a cucerit doua medalii de argint, prin Leonard Doroftei si Marian Simion.
O medalie de bronz, un loc IV si un loc VI au fost obtinute de sportivii de la kaiac-canoe.
Daca luptatorii s-au clasat abia pe locurile
VII-XIX, halterele au adus o medalie de bronz, prin Nicu Vlad , si un
loc V prin Traian Ciharean.
Aur
- Laura Badea - floretă, individual
- Simona Amânar - gimnastică, sărituri
- Constanţa Burcică-Pipotă şi Camelia Macoviciuc - canotaj, dublu vâsle cat. uşoară
- Vera Cochelea, Liliana Gafencu, Elena Georgescu, Doina Ignat, Elisabeta Lipă, Ioana Olteanu, Marioara Popescu, Doina Spircu, Anca Tănase - canotaj, 8+1
Argint
- Gabriela Szabo - atletism, 1.500 m
- Antonel Borşan şi Marcel Glăvan - canoe, 1.000 m
- Laura Badea, Roxana Scarlat şi Reka Szabo - floretă, echipe
- Marius Urzică - gimnastică, cal cu mânere
- Dan Burincă - gimnastică, inele
- Gina Gogean - gimnastică, individual compus
- Simona Amânar - gimnastică, sol
Bronz
- Leonard Doroftei - box (60 kg)
- Marian Simion - box (67 kg)
- Gheorghe Andriev şi Grigore Obreja - canoe, 500 m
- Simona Amânar - gimnastică, individual compus
- Lavinia Miloşovici - gimnastică, individual compus
- Gina Gogean - gimnastică, sărituri
- Gina Gogean - gimnastică, bârnă
- Simona Amânar, Gina Gogean, Ionela Loaieş, Alexandra Marinescu, Lavinia Miloşovici şi Mirela Ţugurlan - gimnastică, echipe
- Nicu Vlad - haltere (108 kg)
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu